Spalování vodíkových bublin

Autor: Jan Břížďala

Školitel:

Rok vzniku: 2010

Popis: Spalování vodíkových bublin

Vodík vytváří s kyslíkem výbušnou směs. Při reakci těchto dvou plynů vzniká voda. Pro zahájení této reakce postačuje pouhá iniciace pomocí jiskry či elektrického výboje.

Pomůcky: baňka s odvodnou trubicí, zátka s vsazenou dělící nálevkou, hadička, skleněná miska, svorka, držák a laboratorní stojan
Chemikálie: zinek Zn, kyselina chlorovodíková HCl, voda se saponátem

Postup:
1. Baňku s odvodnou trubicí vložíme do držáku a pomocí svorky ji připevníme ke stojanu. Nasypeme do ní malé množství zinku a její hrdlo uzavřeme zátkou s vsazenou dělící nálevkou – do té nalijeme kyselinu chlorovodíkovou.
2. Jeden konec hadičky připevníme k odvodné trubičce u baňky a ten druhý ponoříme do skleněné misky naplněné směsí vody se saponátem.
3. Otočíme kohoutkem u dělící nálevky a necháme kyselinu volně reagovat se zinkem. Zkontrolujeme, zda vznikající plyn uniká do vody se saponátem, kde vytváří bublinky.
4. Odebereme si několik bublin na dlaň a pomocí sirek je na ruce zapálíme.

Závěr:
Reakcí zinku s kyselinou chlorovodíkovou vznikal vodík, který zaváděním do vody se saponátem vytvářel bubliny. Ty bylo poté možné zapálit – vodík ve styku s kyslíkem velmi efektně shoří. Tento pokus je možné demonstrovat i na lidské dlani, neboť je pokožka jednak chráněna saponátovou blánou a navíc reakce proběhne velmi rychle, že ji lidské reflexy téměř nezaznamenají.

Link ke stažení/otevření: http://old.studiumchemie.cz/video.php?id=133

Ohodnotit výukový materiál | Přidat k oblíbeným: Dostupné po přihlášení

old.studiumchemie.cz